Wernisaż wystawy Znaki czasu

Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej to przedsięwzięcie wymagające cierpliwości i wytrwałości. Nieodłącznym elementem tworzenia takiej kolekcji jest odwaga w podejmowaniu decyzji zakupu dzieł, które być może nie zawsze przetrzymają próbę czasu. – tak zainaugurował pierwszą wystawę małopolskiego Muzeum Sztuki Współczesnej marszałek Janusz Sepioł, zarazem przewodniczący Rady Fundacji muzeum.

Mamy do czynienia z nową formą mecenatu publicznego, gdy pieniądze na zakup prac przeznacza samorząd. – podkreślał prof. Jacek Purchla dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury, użyczającego gościnnie miejsca kolekcji muzeum.

Od momentu powołania Fundacji kolekcja wciąż się powiększa. Jej finansowanie zapewniają po równo Muzeum Kultury i samorząd województwa. Marszałek Janusz Sepioł zapewniał, że w przyszłym roku z budżetu województwa na zakup prac przeznaczy pół miliona złotych. Cieszę się z tego, że tworzenie kolekcji spotyka się ze współdziałaniem ze strony artystów - na 26 dzieł sześć otrzymaliśmy w darze od ich twórców. Dzięki temu z mamy z ministerstwa dodatkowe pieniądze na zakupy, bowiem z budżetu państwa przekazuje swoją część bez względu na sposób, w jaki Fundacja otrzymała prace. Następny krok to stworzenie siedziby muzeum. W najbliższych planach Województwo zamierza ogłosić konkurs na opracowanie studyjne oceniające, na ile funkcję Muzeum Sztuki Współczesnej mógłby spełniać obecny dworzec kolejowy. Cieszę się, że w debacie publicznej aprobatę zyskało usytuowanie rzeźby Igora Mitoraja na placu przed budynkiem dworcowym- poinformował marszałek. Powołanie muzeum to początek odrabiania wieloletnich zaległości w gromadzeniu sztuki współczesnej.

Kolekcja będzie pokazywana nie tylko w Krakowie, lecz także w mniejszych ośrodkach, m. in. w nowo powstałym pawilonie wystawowym w Olkuszu. W okresie od 20 października do 27 listopada zbiory Muzeum Sztuki Współczesnej można oglądać w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie na Rynku Głównym 25. Wstęp wolny.

Wystawa stała Kolekcji

Małopolskiej Fundacji

Muzeum Sztuki Współczesnej

Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

33-100 Tarnów

Wystawa czynna:

Wtorek-piątek 10:00-17:00

Niedziela 11:00-18:00

Wstęp wolny

Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej
Find us on Facebook