5 wystawa

18 listopada - 14 grudnia 2008

Budynek dawnej elektrowni podgórskiej, ul. Nadwiślańska 4

Kolekcja Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej została zainicjowana w ramach Narodowego Programu Kultury "Znaki czasu", który został powołany w 2004 roku, z inicjatywy Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego. Celem programu było odrabianie wieloletnich zaniedbań w gromadzeniu sztuki nowoczesnej w zbiorach publicznych a także organizowanie nowych, profesjonalnych ośrodków związanych ze sztuką współczesną. Idea ta nawiązywała do sprawdzonych w praktyce rozwiązań m.in. francuskich Regionalnych Funduszy Sztuki Współczesnej - FRAC, powołanych jeszcze w l.80.Miały one wspierać artystów przez zakupy, rozwijać rynek i upowszechniać sztukę, tworząc zarazem narodową kolekcję. Podobnie w Polsce powstało 16 ośrodków, z których każdy realizuje własną koncepcję kolekcji, uwarunkowaną lokalnymi kontekstami i potrzebami.

Małopolska kolekcja, gromadzona od trzech lat, określona jest jako kolekcja sztuki XXI w. Kierując się potrzebą dokumentowania tych zjawisk i postaw artystycznych, które nie zostały wyczerpująco odnotowane w zbiorach krakowskich muzeów, a nawet były pominięte, fundacja zaczęła budować kolekcję od dzieł Marka Chlandy i Grzegorza Sztwiertni. U obu tych artystów, prowadzących, każdy na swój sposób, swoisty dialog z historią sztuki, można odnaleźć jeden z zasadniczych kierunków tworzonego zbioru. Drugim dopełniającym nurtem jest postawa wpisująca się w sztukę krytyczną, reprezentowana u zaczątków kolekcji przez Annę Janczyszyn.

Powstający zbiór nie ma charakteru encyklopedycznego - nie ogarnia całego spektrum sztuki, tak w sensie tendencji sztuki jak i tradycyjnych w praktyce muzealnej podziałów na dyscypliny.

Ważne, że kolekcja, od samego początku, otwiera się na szersze, ponadlokalne konteksty - środkowoeuropejskie. W kolekcji liczącej dziś ponad 70 dzieł (albo zespołów, łącznie ponad 300 obiektów) blisko 40 autorów (albo zespołów autorskich), są dzieła artystów z Ukrainy, Czech, Słowacji i Węgier. Jest też postrzegana jako jedna z najciekawszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce. 

Znaczącą cześć zbioru stanowią dary artystów, co w sytuacji naocznie spełniającego się postulatu urynkowienia sztuki, nadaje rozwijającej się kolekcji, jakże znaczący wyraz.

Patronat Honorowy - Marek Nawara Marszałek Województwa Małopolskiego

otwarcie wystawy:

18 listopada 2008 r., godz. 18.00 

miejsce:

dawna elektrownia podgórska

ul. Nadwiślańska 4, Kraków 

czas trwania wystawy:

18 listopada – 14 grudnia 2008 

godziny otwarcia:

wtorek – niedziela 11.00 – 18.00 

kurator wystawy: Jan Trzupek

 

organizatorzy wystawy:

Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka

www.cricoteka.com.pl 

Podczas wernisażu, w przestrzeni wystawy, Miho Iwata, artystka, której prace znajdują się w kolekcji Fundacji, wykonala performance - spektakl taneczny. Jej występy nawiazują do tradycji  japońskiego tańca butoh i mają bardzo osobisty, wyraźny styl. Tak było i tym razem gdy artystka wykonała improwizację w sugestywnym odniesieniu do kinetycznej rzeźby Krištofa Kintery, "Revolution”. 

 

 Za pomoc okazaną w realizacji wystawy zechcą przyjąć podziękowania:

Dyrektor Krzysztof Markiel, Marek Kmieć, Marek Pietras 

(Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego)

Dyrektor Natalia Zarzecka, Jan Raczkowski, Tomasz Tomaszewski (Cricoteka, Kraków)

Małgorzata Punzet, Piotr Hrehrowicz (Interline S C, Kraków),

Drukarnia Skleniarz, Drukarnia Leyko (Kraków)

 oraz

Miho Iwata, Wojtek Doroszuk, Piotr Lutyński, Władysław Pluta

dziękuje

Małopolska Fundacja 

Muzeum Sztuki Współczesnej

 

Andrzej Szczerski

Kolekcja, muzeum, sztuka współczesna

Kolekcja sztuki współczesnej, tworzona przez Małopolską Fundację Muzeum Sztuki Współczesnej, powstaje z myślą o muzeum sztuki współczesnej w Krakowie. Instytucja ta powinna odegrać istotną rolę w pisaniu najnowszej historii sztuki w Polsce i prezentować jej krakowską interpretację...

Kolekcja, muzeum, sztuka współczesna (plik .PDF)

Wystawa stała Kolekcji

Małopolskiej Fundacji

Muzeum Sztuki Współczesnej

Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

33-100 Tarnów

Wystawa czynna:

Wtorek-piątek 10:00-17:00

Niedziela 11:00-18:00

Wstęp wolny

Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej
Find us on Facebook