Plażowicze

półka – 30 × 80 cm, zestaw fotografii barwnych

plazowicze1

Paweł Althamer

Ur. 1971 w Warszawie. Rzeźbiarz, autor filmów i performance. Ukończył warszawską ASP. Mieszka i pracuje w Warszawie.

W początkowym okresie wykonywał realistyczne rzeźby z włosia, tkanin i wosku oraz figury z metalowej siatki ubrane w prawdziwe ubrania (Autoportret 1993, Bajka 1994). W latach 90. zaczął realizować działania w przestrzeni publicznej – m.in. w osiedlach miejskich.

Razem z mieszkańcami osiedla Bródno w Warszawie zrealizował monumentalny napis 2000 z zapalonych świateł w oknach (Bródno 2000). Podejmował działania z udziałem dzieci i grup naznaczonych społecznie – bezrobotnych, bezdomnych, emigrantów, których włączał w swoje projekty.

Prowadził plastyczne warsztaty rehabilitacyjne dla chorych.

Realizował z zawodowymi aktorami w przestrzeni ulicy sceny filmowe bez kamery, reklamowane wcześniej w kinach (Real Time Movie, Pittsburgh, 2004).

Plażowicze (2005) to rezultat plenerowego działania na potrzeby filmu: pełnowymiarowe figury z piasku zostały powtórzone w ceramicznych miniaturach.