Trzy kolory, zielony

2002

film wideo 14’

Dar Artysty do kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej

Ćwiczenia neoplastyczne

2002

obiekt-instalacja

Dofinansowano ze środków Narodowego Programu Kultury Znaki czasu

Grzegorz Sztwiertnia

Ur. w 1968 w Cieszynie. Malarz, rysownik, rzeźbiarz, autor obiektów-instalacji i wideo. Ukończył krakowską ASP. Mieszka i pracuje w Skoczowie i w Krakowie.

Zagadnienia ciała i jego tożsamości są głównym tematem jego artystycznych dociekań. Krytyka określiła jego poszukiwania jako „metafizyczny szpital”.Od początku tworzył własną „medyczną”ikonografię, czerpiąc wprost z autentycznych źródeł po to, żeby ironicznie je parafrazować. Ćwiczenia neoplastyczne, 2002, były częścią szerszego projektu pt. Farbenlehre,którym autor analizował, w różny sposób oddziaływanie barw. Nawiązanie do twórczości Mondriana polegało na pieczołowitym przekopiowaniu motywów jego neoplastycznych obrazów w sali gimnastycznej: w rysunku materaca i pól przez które przechodzą drabinki.
Sala na służyć „terapeutycznym” zabiegom. PAINtings/obRAZY, 2006, dla których punktem wyjścia były autentyczne rysunki obozowe,to z kolei podjęcie kwestii ostatecznego rozwiązania (formy), przez zderzenie form nowoczesnych z pamięcią modernistycznej praktyki Zagłady. Autor często posługuje się, grą słów, paradoksem. Tak jest w przypadku serii rysunkowej Chwasty z 2013 roku, które „wykonał” w 2008 roku rysownik Józef Wagary – postać fikcyjna.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Sztwiertnia 

Wystawa stała Kolekcji Małopolskiej

Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej

Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

33-100 Tarnów

Wystawa czynna:

Wtorek-piątek 9:00-17:00

Niedziela 9:00-17:00

Wstęp wolny