„Merci, je regarde seulement”/ „Dziękuję, ja tylko oglądam”

rysunek
43 x 61 cm

Bez tytułu

Marta Ignerska

Ur. 1978 w Lublinie. Dizajnerka, ilustratorka i rysowniczka. Studiowała w warszawskiej ASP.

Mieszka i pracuje w Warszawie.

Zajmuje się ilustracją prasową, projektuje książki dla dzieci i dorosłych. Wybitne osiągnięcia na tych obszarach na ogół przesłaniały oryginalne walory jej prac. W licznych seriach rysunkowych, z których nie wszystkie powstawały jako ilustracje do książek i czasopism, ujawnia się artystyczny temperament autorki i jej dojrzała świadomość warsztatu. W rysunkach wykonywanych na starych arkuszach, autorka używa grafitu, flamastra, pastelowej kredki, długopisu i węgla, kreśląc po obu ich stronach, co pozwala jej osiągać subtelne szarości przenikające przez półprzejrzysty papier. Często w obrazach tych wprowadza tekst, napis, który ma charakter ornamentujący kompozycję a jednocześnie jest autoironicznym komentarzem. Taki właśnie charakter ma seria rysunków z 2006 roku Merci, je regarde seulement / Dziękuję, ja tylko oglądam, którą można, pomimo papierowego podobrazia, postrzegać jako wypowiedź w pełni malarską.

Merci, je regarde seulement. Wystawa Marty Ignerskiej w Galerii Malarstwa ASP w Krakowie. 2 - 23 grudnia 2010