„Side / Oldal” (2001) - dzieło Little Warsaw, ma wyjątkowe znaczenie w kolekcji MFMSW z kilku powodów, o których opowiemy tu pokrótce.
Praca jest ważna przez kontekst historyczno – geograficzny. Przynależy do dużej rodziny dzieł jakimi jest małopolska kolekcja sztuki współczesnej. Od samego początku kolekcja nie ograniczała się do sztuki jedynie polskich autorów, a otwierała się ma sztukę krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Granicą czasową (historyczną), poza którą kolekcja nie sięga jest rok 1989. Oczywiście,że nie każde dzieło mówi wprost o czasie i kontekście historycznym w którym powstało, (w dosłownym rozumieniu pojęcia „Znaki czasu” , w pojmowaniu otwartym każde jest znakiem, świadectwem swojego czasu.
Praca tandemu autorskiego Little Warsaw - Andrása Gálika i Bálinta Havasa wprost odnosi się do określonego czasu. Interesujący jest punkt wyjścia, inspirujący do powstania pracy „Side / Oldal” (2001),która składa się z dwu części: namalowanego olejną farbą, na dużym płótnie, motywu pistoletu i gipsowego odlewu ,w którym uwidoczniona jest data – podwójnie odrealniona: jest to odlew negatywowy i w dodatku odwrócony jak w zwierciadle.
Data „2001. IX . 20.” to data pierwszego pokazu pracy w budapesztańskiej Galerii Hajós Street, ale nie bez znaczenia jest data widniejąca na pierwowzorze – fotografii muralu jaki powstał na Uniwersytecie w Bukareszcie, podczas Rewolucji Rumuńskiej. Data „21.XII. 1989” to data obalenia dyktatora Nicolae Ceaușescu. Można ją przyjąć za symboliczny koniec komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.
Kolekcja Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej obejmuje okres historyczny, nowych posttotalitarnych czasów. Praca „Side / Oldal”- dzieło Little Warsaw wymownie wskazuje na graniczną datę, symbolicznie staję się, wcale nie umownym, znakiem granicznym zbioru.
J.T. , 29.07.2014, w Koszycach