Bez tytułu (tory)

olej na płótnie

40 × 50 cm

Wilhelm Sasnal

Wilhelm SasnalUr. w 1972 r. w Tarnowie. Malarz, rysownik, autor filmów i komiksów. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Absolwent ASP w Krakowie. Mieszka i pracuje w Krakowie.

W latach 1996–2001 działał w „Grupie Ładnie”. Jego malarstwo z tego okresu określano terminem „pop-banalizmu”.Były to przedstawienia pojedynczych motywów czerpanych z najbliższej ikonosfery: przedmiotów codziennego użytku, reklam, gazet, ulotek, tematów z telewizji.

Sceny z życia osobistego stały się tematem komiksu Życie codzienne w Polsce w latach 1999–2001. Po roku 2001, w swoim malarstwie odchodzi od fascynacji codziennością i sięga do tematów odnoszących się do zbiorowej pamięci historycznej (m. in. do czasu Zagłady, przez dialog ze słynnym komiksem Maus Arta Spiegelmana). Zmienił również sposób malowania kładąc grubą warstwę gęstej farby, motywy stają się nieostre i zamglone.

Poza malowaniem Sasnal kręci filmy na kamerze 8 mm, niektóre w poetyce teledysków, inne inscenizowane z użyciem zabawkowych figurek i własnych „efektów specjalnych”. W ostatnich latach z powodzeniem sięgnął do formy kina fabularnego.

Rozpoznawalnym wątkiem, do którego powraca niezależnie w jakim medium się wypowiada, jest widzenie zapośredniczone kamerą, negatywem, obrazem optycznym.