z cyklu Rysunki cieniem 18.49 P.M.

z cyklu Rysunki cieniem 18.49 P.M.

1994

fotografia barwna

58 × 113 cm

Dar Artysty do kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej

Łukasz Skąpski

skapskiUr. w 1958 r. w Katowicach. Malarz i fotografik, autor obiektów i instalacji. Ukończył krakowską ASP. Członek Supergrupy Azorro. Mieszka i pracuje w Krakowie. Naucza w Szczecinie.

Swoimi zainteresowaniami artystycznymi obejmuje szerokie spektrum: zajmuje się fotografią i malarstwem, tworzy filmy i obiekty.

Jednym z ważniejszych wątków w jego twórczości są zagadnienia związane ogólnie z fenomenem światła. Tworzył z przestrzeni galerii pudło camera obscura, w którym, w warunkach słonecznego dnia, widoczna była projekcja obrazu ruchliwej ulicy.

Innym razem konstruował skomplikowane układy soczewek i luster po to, żeby w zaciemnionej galerii, raz dziennie, o określonej godzinie, zaistniał parominutowy spektakl – przestrzenny rysunek wykreślony promieniem światła. Rysunki cieniem, 1994–1995, w pewnym sensie są odwróceniem tego projektu. Są o kompozycje „żywiące się obrotem Ziemi”, zatrzymane i utrwalone przy użyciu fotografii. Interesując się dalej fenomenami światła i nieba, wykonuje w 2005 roku serię zdjęć Bez tytułu, rejestrujących odcienie bezchmurnego nieba, poetycko unaoczniając potoczną świadomość że niebo jest niebieskie.

http://skapski.art.pl/

Wystawa stała Kolekcji Małopolskiej

Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej

Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

33-100 Tarnów

Wystawa czynna:

Wtorek-piątek 9:00-17:00

Niedziela 9:00-17:00

Wstęp wolny