Rysunki

na poniższym zdjęciu, kolejno od góry:

[1] „Kąt z ultramaryną i prostą myślą”, 2008, pastel olejny na papierze, 70 x 87 cm.

[2] „Wspomnij niebieskie zwierzę i jego ścieżki”,2008, pastel olejny na papierze, 70 x 87 cm,

[3] „Między tymi dwiema ostatecznościami znajdujemy (u obrazkowych) wszystkie możliwe przejścia”, 2008, pastel olejny na papierze, 70 x 87cm.

[4] „Połączenie kredensu z szafą, przeznaczone do tzw. pokoju kawalerskiego”, 2008, pastel olejny na papierze, 70 x 87cm.

opisy

Monika Szwed

Monika SzwedUr. w 1978 r. w Poznaniu. Rysowniczka, autorka obiektów przestrzennych. Absolwentka ASP w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Artystka tworzy rysunkowo-malarskie cykle kompozycji opartych na pozornie absurdalnych, zaskakujących skojarzeniach. Z jednej strony sięga do surrealistycznej tradycji penetrowania obszarów podświadomości, wydobywania na zewnątrz tego co głęboko ukryte jak marzenia senne i lęki. Z drugiej nawiązuje do buddyjskiej tradycji koanów, czyli paradoksalnych pytań będących podstawą medytacji i drogą samopoznania – cykl „23 Koany”(2005). W samym sposobie komponowania obrazu zostawia duże obszary pustki, w której zawieszone są narysowane formy. Można to kojarzyć z estetyką japońską, w której niedokończenie równa się otwarciu na interpretację. Wśród form często rozpoznać można nowoczesne motywy architektoniczne i dizajnerskie z okresu art deco. Istotnym elementem obrazów są dopełniające ciąg skojarzeń literackie tytuły.

W najnowsze cykle autorka włącza figuralne obiekty przestrzenne – „Poskramiacz” (2010).

Foto: http://home.baltic-gallery.art.pl/portfolio/monika-szwed-turning-points/

http://www.galeriamuzalewska.pl/artist.php?id=33 

http://galeriaego.pl/artysci/14-monika-szwed 

Wystawa stała Kolekcji

Małopolskiej Fundacji

Muzeum Sztuki Współczesnej

Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

33-100 Tarnów

Wystawa czynna:

Wtorek-piątek 10:00-17:00

Niedziela 11:00-18:00

Wstęp wolny

Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej
Find us on Facebook