Bez tytułu

Bez tytułu

1991/1993

olej na płótnie

260 × 260 cm

Dar Ministra Kultury na inaugurację kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej

Leon Tarasewicz

Leon TarasewiczUr. w 1957 w Stacji Waliły. Malarz. Ukończył warszawską ASP. Mieszka i pracuje w Waliłach koło Białegostoku.

We wczesnym okresie artysta malował ekspresyjne obrazy z powtarzającymi się motywami ptaków, drzew, przeoranych zagonów ziemi, sprowadzonymi do graniczących z abstrakcją rozstrzygnięć. Z czasem jego malarstwo przechodziło w stronę abstrakcyjnej syntezy, zachowując jednak wartości wzięte z obserwacji pejzażu – rytm, kolor i światło.

Malarz posługuje się ostrą, ale oszczędną kolorystyką, opartą często na mocnych kontrastach. Twórczość tę trudno zaliczyć do jakiejkolwiek odmiany abstrakcji, tak samo jak trudno mówić o jej realistycznym charakterze. Jego malarstwo to niezwykle osobista wizja natury i świata.

Konsekwentna jest w nim zasada kompozycji, polegająca na nakładaniu na przemian kontrastowych pasów koloru lub drobnych plamek. W ostatnich latach artysta realizuje malarskie environment, nieraz o monumentalnej skali, we wnętrzach galerii, na budynkach, bądź w przestrzeni publicznej – na miejskich placach.

Wystawa stała Kolekcji Małopolskiej

Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej

Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

33-100 Tarnów

Wystawa czynna:

Wtorek-piątek 9:00-17:00

Niedziela 9:00-17:00

Wstęp wolny